Przed szkołą

UWAGA! 8 stycznia 2016 roku została ogłoszona nowelizacja ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którą zmianie ulega wiek rozpoczęcia obowiązku szkolnego.

Pełen tekst ustawy z 29 grudnia 2015 roku można znaleźć na stronie internetowej: dziennikustaw.gov.pl - klik.

Najważniejsze zmiany w nowelizacji dotyczą:

1. obowiązku szkolnego od 7 roku życia

2. prawa do rozpoczęcia edukacji szkolnej od 6 roku życia

3. obowiązku przedszkolnego dla dziecka 6-letniego

4. prawa dziecka w wieku od 3 do 5 lat do korzystania z wychowania przedszkolnego

5. wzmocnienie roli kuratora oświaty

Oznacza to, że od 1 września 2016 roku dzieci siedmioletnie (urodzone w 2009 roku) będą objęte obowiązkiem szkolnym, ale do klasy pierwszej będą mogły iść również dzieci sześcioletnie (urodzone w 2010 roku).

W przypadku dzieci sześcioletnich istotne jest, czy dziecko korzystało z wychowania przedszkolnego w roku poprzedzającym pójście do szkoły. Jeżeli nie, rodzice będą mogli zapisać dziecko do szkoły po uzyskaniu opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Od 1 września obowiązkiem przedszkolnym będa objęte dzieci sześcioletnie. Natomiast wszystkie dzieci 4- i 5-letnie mają mieć zapewnione miejsce realizacji wychowania przedszkolnego, a od 1 września 2017 r. - także dzieci 3-letnie.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej (klik).

Rodziców dzieci, którzy rozważają wysłanie do szkoły dziecka sześcioletniego,

zachęcamy do lektury poniższych artykułów:

Na stronie: http://www.men.gov.pl znajdą Państwo podstawę programową wychowania przedszkolnego, gdzie można zapoznać się z wymaganiami odnośnie umiejętności dziecka kończącego przedszkole.

Polecamy publikacje dotyczące przygotowania przedszkolaka do nauki w pierwszej klasie:

• "Przed progiem". Jakie umiejętności są potrzebne do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie i jak je rozwijać?
  • "Oświatowe ABC", Mam 6 lat. (tu jeszcze nieaktualne informacje odnośnie obowiązku szkolnego obejmującego wszystkie dzieci z 2008 r.).
  • O tym, w jaki sposób rodzice mogą wspierać gotowość dziecka do rozpoczęcia nauki w szkole, mówi broszura opracowana przez prof. dr hab. Annę I. Brzezińską, a wydana w ramach Biblioteki Entuzjastów Edukacji - Sześciolatek w szkole. Co mogą zrobić rodzice?
  • Czy moje dziecko jest zagrożone dysleksją? Poradnik dla rodziców dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych na temat rozpoznawania ryzyka dysleksji i wspomagania dzieci z tym problemem (w ramach Biblioteki Entuzjastów Edukacji)

Zapraszamy do lektury artykułu na temat gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole. Informacje o tym, czym jest dojrzałość i jakie są jej kryteria, opracowała p. Urszula Jaworowska, nauczycielka naszego przedszkola. Dziękujemy!

Dojrzałość szkolna

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat przygotowania dziecka do pierwszej klasy.

Informacje opracowała nasza nauczycielka p. Anna Mitkiewicz w oparciu o broszurę wydaną przez Ośrodek Diagnostyki Edukacyjnej "Bezpieczny start dziecka. Bezpieczny wybór nauczyciela".

Jak pomóc dziecku dobrze...

copyright © 2008-2017 Przedszkole Niepubliczne nr 8 "Bajka" w Białymstoku ~ idea, gfx & code by warlock ~ 147659 / 3 / 2